Zobrazit celý program v PDF

Volný stánkový prodej

Přijďte si nakoupit česnek bez placení vstupného v ranních hodinách od 6:00 do 7:30. Po tomto čase bude pro další návštěvníky zahájen oficiální program Slavností česneku a začne se vybírat vstupné.

Ochutnávka černého česneku

Přátelé, letos se můžete těšit na absolutní bombu! Jsme nadšení, že vám budeme moct na Slavnostech představit český černý česnek. Znáte ho? Kdo nezná, pozná a už se ho nepustí, to vám garantujeme. A o co tedy jde? Zjednodušeně jde o česnek, který si měsíc poležel ve speciální klima komoře, kde zčernal, zesládl a napěchoval se o další antioxidanty. Navíc je v téhle formě vhodný i pro žlučníkáře a ty z vás, který česnek milujete, ale dráždí vaše zažívání. Kdo se těší, ruku hore!

Přednášky Jana Kozáka

Již za 29.7. 2023 provoní zámecký park a náměstí v Buchlovicích typická česneková vůně. Nebylo by to však kompletní bez našeho nabitého programu, a tak vám postupně budeme představovat jednotlivé účinkující a aktivity, které budete moct vyzkoušet. A začneme hned jedním jménem, které bude každému pěstiteli česneku dobře známé. Řeč je samozřejmě o Janu Kozákovi, českém česnekovém “králi”.  Ten se zabývá nejen šlechtěním a distribucí česnekové sadby, ale také poradenstvím v pěstování, proto to bude právě on, kdo bude o česneku mluvit. Pokud chcete načerpat inspiraci a získat rady od jednoho z nejpovolanějších, nenechte si ujít jeho přednášku.

FS Buchlovice

Co by to bylo za Slavnosti, kdyby nenastoupili domácí, že? Folklórní studio Buchlovice už je stálicí programu Slavností česneku a o svoji účast nás neochudí ani letos. Letní vzduch rozvíří tanečníci hned na dvou místech. Před polednem se můžete pokochat ladnými pohyby a podupávat do rytmu u hlavního pódia a odpoledne si přijít pro nášup tanečků pod zámek. Kdo se těší? (přidat fotku)

Skupina Kanonýři

Dechovka bude, cimbálka bude. “A není to málo?”, může se ptát nejeden kempař. Nebojte se nic. Srdce každého country fandy může zaplesat, protože o trampskou hudbu nebude nouze. Rozjede to kapela Kanonýři, která na Slavnostech není nováčkem. U nás to bude sice bez ohně a špekáčků, ale o známé šlágry bude postaráno. Která hitovka vám u táboráku nesmí chybět? Znáte Kanonýry?

Mistrovství republiky v Plivání česneku

Pokud chcete vyhrát mistrovství České republiky, ale na skok do výšky už to nevypadá, máte jedinečnou možnost urvat místo na bedně v disciplíně plivání česneku do dálky. Stačí se zapsat v jedné z kategorií muži, ženy, děti, hodit stroužek na jazyk, pořádně se zaklonit a flusnout jak lama. To by bylo, aby to necinklo! Chystáte se zúčastnit? Nebo už je mezi vámi nějaký mistr nebo mistryně z minulých let?

TKM Danaj

Máme velkou radost, že přijali pozvání i přátelé ze Strážnice. Není řeč o nikom jiném, než o TKM Danaj. Ono tedy jde o bývalé členy souboru Danaj, ale kdo prošel folklórem tak ví, že jednou Danaj, vždycky Danaj.

CM Burčáci

Už jste cosi popili a pojedli, nakoupili zásoby česneku na doma a teď byste si něco zanotovali u cimbálu? Myslíme i na vás, kteří chcete sami přispět svou kulturní vložkou k bohatému programu. Na vás se bude těšit cimbálovka Burčáci v tančírně zámecké zahrady od 12 hodin. A jak už vám jistě z názvu místa došlo, nemusí zůstat jen u zpěvu. Tak co, přiznejte se, je tu mezi vámi další John Travolta?

Sihotiar

Protože to je na Slovensko prakticky “přes kopec”, nebudou chybět ani bratia zo Slovenska. Se zápalem sobě vlastním vystoupí pěvecké uskupení Sihotiar z Trenčína. Nechejme se překvapit, kterými ze svých více než 260 písniček nás na Slavnostech potěší. Co vy a Slovensko? Máte rádi slovenský folklór tak jako my? Kterou si rádi zanotujete?

Ženský sbor Denica

Co uděláte, když se nechcete vzdát folklóru, rády zpíváte a na hody už jste příliš “vdané”? Založíte si svůj ženský soubor. A tak vznikla Denica z Ostrožské Nové Vsi. Zpívá jim to už od roku 2007. A pak že ženy neví, co chcou. Vy si je můžete poslechnout už za pár dní na Slavnostech česneku. 

DH Stříbrňanka

Najde se mezi vámi, milovníky česneku, i nějaký příznivec dechovky? Podle každoroční obsazenosti laviček před pódiem tipujeme, že je, a ne jeden! I letos se můžete těšit na  dechovou hudbu Stříbrňanka, která vám určitě není cizí. Věděli jste, že Stříbrňanka má svůj repertoár založen téměř výhradně na svých skladbách a skladbách napsaných přímo pro tuto kapelu? Máte nějakou svou oblíbenou? Podělte se s námi v komentářích. 

CM Kubíci

Kdo z folkloristů by neznal srdečné muzikanty z cimbálovky Kubíci z Velké nad Veličkou? Máme velkou radost, že svým typicky horňáckým temperamentem a hudebním repertoárem obohatí letošní Slavnosti. Horňáckou atmosféru můžete nasát u hlavního pódia, kde Kubíci vystoupí i s tanečním souborem z Horňácka anebo doražte na besedu u cimbálu pod zámkem, která startuje ve 14 hodin. Tak co, dojdete si poručit k muzice?

CM Základní umělecké školy UH. Pobočky St. Město

Na Slavnostech dostanou prostor muzikanti všelijakých žánrů i věku. Jak si vedou současní hudebníci, kteří mají velkou budoucnost teprve před sebou, si můžete poslechnout v rámci vystoupení cimbálové muziky ZUŠ při Starém Městě. Využijte možnosti je vidět jako součást programu Slavností česneku, protože za pár let, až z nich budou noví Hudečci a Šporclové, už si možná na jejich koncert budete muset vystát frontu.

Česnekové ochutnávky

Pravidlo číslo jedna Slavností česneku zní: Sladit dech! Vzhledem k tomu, že se na akci tohoto druhu ani nic jiného, než pořádně voňavé česnekové lahůdky neočekává, nebude to pravděpodobně problém. Stejně tak, jak abstinent nechodí na košt vína, ani u nás neočekáváme, že by se někdo stranil této znamenité delikatesy. Proto jsme si pro vás připravili hned několik pokrmů a jiných delikates, kde česnek hraje prim. V 10 hodin se začne přípitkem česnekového kefíru a od 11 hodin proběhne každou hodinu ochutnávka česnekových dobrot a ČESNEKOVÉ ZMRZLINY.

Juraj Hamár a babkové divadlo

“Pojedeme na Slavnosti česneku s dětmi, to bude hezký výlet,” říkáte si nadšeně. A je to vždycky bezva nápad, protože na chvíle “mamiiii, mě už to nebaví”, “mamiii, mě už bolí nožičky” a podobné dětské neduhy u nás nedojde. Na vaše malé i větší sazeničky jsme totiž připraveni. Náš milovaný a dětmi oblíbený Juraj Hamar přiveze svoje kouzelné loutkové divadlo a vtáhne vaše ratolesti do pohádkového světa, kde zapomenou na čas. V prostoru nad skleníky neboli dětským náměstím se od 10 do 17 hodin kromě divadla můžou zapojit do výtvarné dílničky a nebo si nechat namalovat něco na obličej. A vy budete moct v klidu okoštovat letošní česnekové speciality a nakoupit zásoby voňavých dobrot na doma. My jsme říkali, že vzít s sebou děti je prima nápad.

Módní přehlídka Krojinak

Uši bude oblažovat rajská hudba hned několika žánrů, chuťové pohárky si dopřejí česnekové orgie, tak snad aby oči nepřišly zkrátka, co myslíte? I na potěchu zraku dojde, nebojte se. Slyšeli jste už o značce Krojinak? Jde o módní značku, kterou stvořily dvě ženy, které pojí láska k tradicím, a zároveň mají rády pokrok a inovace. Proto tvoří současné a slušivé šaty, košile a sukně, které podtrhnou krásu každé moderní ženy, a přitom velmi decentně nesou odkaz na Slovácko a jeho tradiční výšivku. Zajímá vás, jak lze vkusně tyto dva zdánlivě rozdílné aspekty protnout? Přijďte se podívat na přehlídku. Uvidíte, že si budete chtít alespoň jeden kousek odnést domů.

Robky robečky

Soutěž o nejkrásnější česnekový cop

Která soutěž na na Slavnostech je top? Přece ta o nejkrásnější česnekový cop! Pokud umíte vázat česnek do copu líp než my umíme rapovat, pak máte velkou šanci na vítězství v téhle prima disciplíně. Dřímá ve vás neprojevený estét a máte šikovné ruce? Neváhejte a přihlašte se se svým česnekovým výtvorem. Budeme se těšit, jaké skvosty si pro nás připravíte.

Duo La Damiana

La Damiana je z těch, co se letos na Slavnostech objeví poprvé. Toto temperamentní duo se představí jako pouliční tanečnice a vnesou do ulic trochu balkánské horkokrevnosti. A nezůstane jen u dívání. Možná, že tohle je vaše pozvánka odhodit stud a naučit se něco jiného než Boršické a skočnou. Necháte se strhnout vášnivými rytmy?

Česneková miss

Voňavý dech po česnekovém stroučku, ale kuchařka to není, milý kloučku? Kdo je to? Přece česneková Miss! Pojem Miss vám jistě nemusíme dlouze představovat, asi se mezi vámi nenajde nikdo, kdo by neznal alespoň jednu krasavici, která od 89. roku ukořistila korunku a titul nejpůvabnější slečny v České republice. Na Slavnostech o líbezné dívky není nouze a nejinak tomu bude i letos. Cítíme to v kostech. Není se však třeba bát přísných porotců. Míry nehodnotíme, do plavek nesvlékáme. Ta naša česneková má jiné kvality. Třeba jiskru v oku. Označte slečnu, která má šmrnc a slušela by jí česneková koruna. Možná zrovna ta vaše favoritka zavoní česnekem.

Soutěž o nejhmotnější česnek

Jak vy to děláte, že ho máte tak velký? Slýcháte to ze všech stran? Pak nám ho přineste ukázat. A nechte si ho zvážit. To by bylo, abyste tu soutěž o nejhmotnější česnek nevyhráli. Zaregistrujte svého šampiona u označeného stánku v uličce chutí a vůní pod zámkem a pak si s celou rodinou držte palce. Možná to budete právě vy, koho budeme vyvolávat na hlavním pódiu.

Košt česneku

Čichací soutěž